Catfish club 20 racer bouwproject

Een paar weken geleden heb ik een club 20 Catfish setje gekocht bij Robbert van den Bosch bestaande uit:
- romp
- styropor vleugelkernen
- Nova Rossi 3,5 cc
- Irvine super silencer
- bubbless tankje
- props APC 7x6
PICT2815.jpg


Voor wie het model nog niet kent: zo moet hij er uit gaan zien:
catfish1.jpg


De bedoeling is om ook mee te gaan doen met club 20 pylon racing, het aantal deelnemers is daar doorgaans nog niet zo hoog, dus ik ga mijn steentje bijdragen :-) Anderhalf jaar mee racen in het Q500 gebeuren is goed bevallen, dus tijd voor de volgende stap.

Daarom maar snel begonnen met het indekken van de vleugelhelften.
Klaarmaken van de indekking (1mm balsa):
PICT2800.jpg


Voor het indekken gebruik ik 80 grams glasvezeldoek, volle breedte in het hart uitlopen tot een punt in de tips.
PICT2802.jpg

Lamineren met lamineer epoxy met een paar gram eps50 om het epoxy te laten opschuimen tussen balsa, glas en styropor. Voor het geheel had ik ongeveer 70 gram epoxy nodig. Ik geloof dat Peter Pankras het nog zuiniger kan (60 gram las ik ergens), maar dit was voor mij de eerste keer dat ik een schuimvleugel indek (tot nu toe alleen maar ribbenbouw gedaan) dus beter iets te veel dan te weinig klaar gemaakt. Vervolgens balsa ingesmeerd, doek aanbrengen op balsa, na rollen, nog een klein beetje extra epoxy op het doek en dan de indekking goed positioneren op de kern. Voor de bovenkant vleugel heb ik nog scheurweefselband mee gelamineerd wat zal dienen als scharnieren voor de ailerons.
Na alles te hebben ingesmeerd gaat het hele zaakje onder het gewicht van wat flinke pillen uitharden
PICT2803.jpg


En een dag later het resultaat:
PICT2810.jpg


PICT2807.jpg


De voorlijst sluit nu natuurlijk nog niet, dus zet ik het schuurblok erop en schuur ik een vlak kantje waar de voorlijst hoort te zitten. Met wat PU lijm een balkje balsa er tegen aan welke later in model geschaafd en geschuurd wordt. Dat schuren van balsa is een toenemend probleem, ben blijkbaar allergisch voor die zooi geworden, een snuifje en het is hoesten en proesten, ook een 3M stofmaskertje helpt niet echt :( Als iemand daar nog tips voor heeft houd ik mij aanbevolen.
PICT2812.jpg


PICT2813.jpg


Tot zover even, nog even wat bronvermelding: dank aan Robbert van den Bosch, Martijn van Doesburg en Peter Pankras voor de tips, zal er vast nog vele nodig hebben ;-)
Verder zal het afbouwen nog even gaan duren, ten eerste ben ik niet de snelste bouwer, ten tweede moet er ook nog thuis geklust worden, ten derde nog een cursus gevolgd worden etc. Maar goed: ik heb de hele herfst en winter :-)
 
Jawel, ligger komt later na het samenvoegen van de vleugel helften. Die Stiletto die ik heb is volgens dezelfde methode gebouwd.
 
Kijk Boeken zijn niet om te lezen maar om te gebruiken als gewicht tijdens vliegtuigjes bouwen:) Eindelijk iemand die het met mij eens is haha!
Ga zo door!

Groeten Martijn
 
Goed bezig! Ziet er leuk uit! :)

Tegen het stof zou je eens bij Enorm (van Driel) kunnen kijken naar een koolstofmasker, met zo'n filter. Die houdt meer tegen dan zo'n 3M maskertje.

Ik blijf het volgen. :thumbsup:
 
Ik heb ook een catfish romp besteld, heb vanavond de vleugel ingedekt. Ik had nog vleugelkernen liggen. Ingedekt met abachi fineer, dit is makkelijker als balsa en goedkoper.
De rol op de foto van Martijn is de fineer.
 
Nog even wat voortgang, in het weekend de ligger ingelijmd:

PICT2819.jpg

Eerst insnijden aan de onderkant van de vleugel en het wegkrabben van het schuim.

PICT2820.jpg

Dan inlijmen van de ligger (5mm meranti triplex) met PU lijm

PICT2821.jpg

Nog even afplakken om te voorkomen dat ie er uit "bruist"

Afwerking komende week met glasdoek en lamineerepoxy, want ik ga de vleugel spuiten.
 
Ja dat is wel de bedoeling, Bas wil ook meedoen denk ik. Ik heb twee rompen besteld.
Ik maak er trouwens ook een ligger in denk ik , maar ik maak hem over de volle hoogte en van 2 mm triplex.
 
Afgelopen week en weekend weer even wat voortgang geboekt:

PICT2822.jpg

Aangezien ik scheurweefselband mee gelamineerd heb met het indekken, maak ik de slots vrij voor de scharnieren aan de onderkant vleugel: voorzichtig insnijden en dan het piepschuim eruit peuteren met een schroevendraaier.
PICT2828.jpg

De zijkant van de ailerons blijft nog gesloten totdat de epoxy afwerking met 25 grams glasmat heeft plaats gevonden.

PICT2829.jpg

Nu is het tijd om de vleugel bevestiging te maken op de romp. Ik ga voor 2 koolstof pennen van 5mm doornede. Eerst de voorkant van de romp verstevigen met multiplex. Aangezien de "hoeken" nogal rijkelijk gesopt zijn tijdens het maken van de romp, moest ik eerst wat epoxy weg frezen om ruimte te maken voor het houten spantje en het vlak contact te laten maken met de romp. Op deze foto kun je nog net het hout zien.

PICT2830.jpg

Binnenin de romp ziet het er zo uit. Spantje vast gezet met 2K lijm en wat carbon roving.

PICT2832.jpg

Hier zijn de 5mm gaten aangebracht voor de koostof pennen. De gaten staan op hoogte van de voorlijst van de vleugel.

PICT2833-1.jpg

En zo passen de pennen... Nu nog inlijmen in de vleugel.

PICT2835.jpg

Daarvoor eerst de pennen aftekenen op de indekking

PICT2836.jpg

Hier de indekking wegsnijden en daarna tot halve diepte het piepschuim weg krabben zodat de pennen verzonken worden in de vleugel.

PICT2837.jpg

Inlijmen met -hoe kan het ook anders- PU lijm. Ook nog wat carbon roving meegelijmd en balsa caps bovenopgelijmd. Die steken iets uit en kunnen na het uitharden van de lijm vlag geschuurd worden met de bovenkant van de indekking.
Overigens tussen de romp en de vleugel huishoudcellofaan aangebracht zodat vleugel niet defintief verlijmd word met romp ;-) Geen overbodige luxe zo bleek, want schuimen deed het!

PICT2840.jpg

Na een paar uur kan de vleugel uit het model en de PU is dan nog een beetje zacht zodat de overtollige lijm zich gemakkelijk laat wegsnijden.

Nu wordt het toch echt tijd voor de glasmat en epoxy afwerking.
Daarna zal passing niet meer optimaal zijn, want de vleugel wordt dan immers ietsje "dikker" op zich geen probleem, de pen gaten kunnen aan de bovenkant dan wat worden opgeruimd zodat de vleugel weer netjes op de romp past.
 
Ik heb mijn rompjes ondertussen ook binnen, ga ook snel aan de slag. Bedankt voor de bouwtips. De vleugel schiet al aardig op, ik heb melklijm (jutex) gebruikt voor het indekken.
 
Prachtig werk mannen een bouwproject op het forum is goed voor de klasse.

Van mijn kant een paar opmerkingen tot nu toe.

Voordat ik de vleugels ga inekken lijm ik altijd eerst de liggers en een triplex plaatje voor de vleugelpen er in. Vanaf de zijkant insnijden met een hete draad en dan een triplex ligger erin lijmen. Dan de vleugels aan elkaar plakken lichtjes schuren en in een geheel de boel indekken.

Ik gebruik hiervoor epoxy en glas met wat extra ter plekke van de ligger.
meestal laat ik een wieber/punt glas van de andere kant door lopen over de ligger. Het glas ligt onder 45 graden voor de torsie stijfheid en je krijgt vanzelf een punt.

Met melklijm ,een soort contactlijm, krijg je nooit zulke harde en rechte vleugels als met epoxy en glas. Het zit in een keer vast en je kan niet schuiven.

Vleugelpennen van koolstof slijten het erg hard dus ik maak er een alu busje om heen.

enne nog een ding

Winnaars hebben een plan, verliezers hebben een excuus.

Robbert
 
Laatst bewerkt:
Weer een excuus.....


1..2..Ready... :turn-l:

Wat nouw excuus die eerste aspect was toch echt ten einde:P
Alleen die 2e houd het zo lang vol...
Maar als je met de catfisch vliegt kunnen we je wel bijhouden hahaha

We moeten van de winter nog maar een club 20 wedstrijdje houden op de peel!
Daar heb ik wel weer zin in.
 
Laatst bewerkt:
Back
Top