Wat bij lipo brand?

Discussie in 'Accu & laad techniek' gestart door streetbiker1977, 18 jun 2013.

  1. lennie054

    lennie054

    Lid geworden:
    19 mrt 2008
    Berichten:
    1.778
    Locatie:
    Tilburg
    Waarschijnlijk inderdaad.. Productiefout of user error.. Gaat ook meer om het idee van een brandveilig kistje om in te laden. Vroeg Streetbiker om.
     
  2. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436
    Bedankt Lennie, precies wat ik zocht!
    Een goedkoop veilig alternatief! :thumbsup:

    Als je je lipo's in zo'n gesloten doos oplaadt, krijgt de lipo dan niet te warm tijdens het opladen?

    Kun je daarenboven nog twee zakjes zand gebruiken waarbij het zand z'n werk doet als uitdovend effect mocht het zaakje de fik ingaan?
    Of heeft dat dan ook weer z'n negatieve effect voor warmteontwikkeling?
     
    Laatst bewerkt door een moderator: 19 nov 2015
  3. Bronco Dappe

    Bronco Dappe

    Lid geworden:
    6 nov 2005
    Berichten:
    212
    Locatie:
    Hoeleden (B)
    Wat ik een hele tijd gebruikt heb, simpel en goedkoop, is te laden in een bloempot (zo'n rood terracotta geval) en daarop een plastiek zak met zand...
     
  4. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436
    Lijkt me nog niet zo'n slecht idee zo'n bloempot.
    Alleen zoek ik ook een goede opslagmethode. En daar lijkt zo'n munitiekist ideaal natuurlijk.
    Ik denk dat ik er twee ga kopen.
    Ik heb eens online gezocht, ze lijken enkel als gebruikte exemplaren beschikbaar.
     
    Laatst bewerkt: 20 jun 2013
  5. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436
    Ondertussen heb ik al een adresje gevonden waar ze de oude munitiekisten verkopen.

    Kan iemand nog antwoorden op de vraag kwa warmteontwikkeling tijdens het laden?
    Vormt dat geen probleems als je boven en onder zakje zand legt?
     
  6. lennie054

    lennie054

    Lid geworden:
    19 mrt 2008
    Berichten:
    1.778
    Locatie:
    Tilburg
    Mijn lipo's worden niet warm tijdens het laden. Alleen tijdens het ontladen, maar dat doe ik niet met mn lader..;)
    Denk dat het best mee zal vallen met de warmte. Ik gebruik zo'n kistje (nog) niet, maar volgens mij kunnen ze alleen aan de bovenkant open, met een "vast" scharnier aan 1 kant.
    Je zult er je kabels ook in moeten laten lopen met laden, dus helemaal luchtdicht is het niet, en als een lipo gaat zal het een mooie rookgenerator worden. Maar vlammen zullen er denk ik niet uit komen..
     
  7. Ernst Grundmann

    Ernst Grundmann PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    27 aug 2002
    Berichten:
    13.757
    Locatie:
    Woerden
    Als je LiPo's echt warm worden tijdens het laden dan jaag je er te veel stroom door. LiPo's vinden dat over het algemeen niet erg leuk en zullen je "belonen" met een kortere levensduur.
    Wanneer de accu iets warmer wordt dan de omgeving tijdens het begin van het laden dan is dat normaal. Aan het begin van het laden is de laadstroom het hoogst dus kan de accu dan iets warmer worden.
     
  8. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436
    Okay, dus warmteproblemen zijn er niet.
    Perfect, dan koop ik een aantal van die kisten en kan ik met een gerust hart laden en bewaren!
    :D
     
  9. wilbert.v/d.berg

    wilbert.v/d.berg

    Lid geworden:
    16 mrt 2009
    Berichten:
    1.658
    Locatie:
    Barneveld
    Sommige van die kisten zijn luchtdicht (hebben een stevige rubberen rand onder het deksel). Dan kun je gewoon het deksel sluiten, en de boel naar buiten brengen in geval van een brand.

    Ik ben ook maar gelijk opzoek gegaan naar zon kistje. Laad nu de lipo,s nog zonder enige bescherming.
     
  10. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436
    Volledig luchtdicht kan het nooit worden aangezien je kabels naar buiten moeten kunnen. ;)
     
  11. Thieu

    Thieu Vriend van modelbouwforum.nl

    Lid geworden:
    6 jan 2008
    Berichten:
    1.445
    Locatie:
    Boxtel (MVC Boxtel) www.mvcboxtel.nl, al 60 jaar!
    Voor het laden heb je natuurlijk gelijk. Voor het bewaren zou het prima moeten kunnen.
    Ik overweeg nu wel óók een of meerdere munitiekistjes aan te schaffen. Het lijkt mij dat het beter is meerdere kleinere kistjes te gebruiken dan één grote kist. Begint er een lipo te fikken dan gaan ze waarschijnlijk toch allemaal. En een grote kist vol Lipos zal het erg moeilijk krijgen om dit binnenboord te houden. :rolleyes:
    Verder denk ik dat er enige isolatie op de bodem aanwezig moet zijn. Een vrijstaande kist met brandende Lipos op een plank of tafel wordt óók aan de onderkant gloeiend heet zodat het daar alsnog mis gaat.
    Als laatste, een munitiekistje zal bij brandende Lipos met een beetje pech alleen uitbreiding vertragen aangezien de druk in zo'n kist denk ik erg hoog zal kunnen oplopen. Een combinatie met een brandmelder/rookmelder lijkt me raadzaam (hoewel die dingen gelukkig steeds gewoner worden)
     
  12. Roel van Essen

    Roel van Essen Forum veteraan

    Lid geworden:
    13 jul 2002
    Berichten:
    13.806
    Locatie:
    Salland
    Een paar regels die ik bij lipo's handhaaf:
    1 laden alleen onder toezicht en met balancer
    2 opslag op 80% en in een 7,62mm (linked) munitiekistje met gesloten deksel
    3 Bij gebruik: altijd een lipo-alarm in het model

    Als je moet blussen ben je simpelweg te laat. Vandaar het laden onder toezicht.
    De truc met bloempot en zak zand erop is al een aantal jaren oud, voldoet uitstekend, maar ik hou een lipo onder lading liever in de gaten.

    Blussen? Niet met poeder. Zoals Ernst al aangaf: bluspoeder is zout, de moord voor elektronica. Ja, de brand is geblust, maar een aantal dagen/weken/maanden daarna gaat al je apparatuur storen door corrosie.
    CO2 is prima, mits de ruimte niet afgesloten is. Je spuit CO2 de ruimte in, waardoor de zuurstof wordt verdreven. Gevolg: je gaat vrij snel liggen.
    Het beste is nog steeds een bak zand er overheen kiepen. Maar dat heb je op een appartement waarschijnlijk niet binnen 2 seconden voorhanden...

    En als er echt paniek is? Lipo met een tang of schep in een bak water. Jammer voor de milieuvervuiling, maar wat 't zwaarst is, moet het zwaarst wegen: de brand moet uit.
     
  13. brutus

    brutus Vriend van modelbouwforum.nl PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    18 nov 2008
    Berichten:
    28.880
    Locatie:
    Oldeberkoop
    Niet te paniekerig doen over CO2....

    Een gewone CO2 fles bevat hooguit 2 tot 5 kuub CO2 als het geëxpandeerd is (ruwweg 700 liter per kilo geloof ik), en dan moet je al in een kleine berging staan, wil je het zuurstofniveau zo ver omlaag brengen dat je er bij gaat liggen.

    Maar CO2 is NIET geschikt voor dit soort branden, omdat het de ontstekingstemperatuur niet wegneemt. Kun je heel goed gebruiken voor bijvoorbeeld uitstromend gas of een emmer benzine, wat uit zichzelf niet her-ontsteekt, of een schakelkast nadat je de spanning er af gehaald hebt.
    Maar een LiPo bevat zijn eigen ontstekingsbron, en brandt gruwelijk heet. Die zal direct opnieuw ontsteken zodra de CO2 verdund is (en dat laatste is een kwestie van seconden)

    Poeder helpt al je electronica naar de KL.... da's waar, maar beter je electronica, dan je appartement.

    De zak zand werkt goed, en die kun je er natuurlijk altijd bij stand-by houden.

    LiPo branden vallen in de categorie metaalbranden en die zijn nu eenmaal uiterst tricky te blussen....
    Water werkt, als het VEEL water is, want een beetje sproeien levert alleen maar knalgas en recombinatie-explosies op.

    Groet, Bert
     
  14. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436

    Een bak water werd eerder ten stelligste afgeraden, zie eerdere post van Ernst.

     
  15. brutus

    brutus Vriend van modelbouwforum.nl PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    18 nov 2008
    Berichten:
    28.880
    Locatie:
    Oldeberkoop
    Nee, dat is een theoretisch gebeuren....

    Water en Lithium reageren met elkaar.... Dat kan heel vervelend zijn als de hoeveelheden in de buurt van de reactievergelijking liggen.

    Maar je kunt gerust een LiPo in een bak water doen hoor.... Ik heb het gedaan met een brandende LiPo, en het borrelt en sizzelt wel, maar het loopt niet uit de klauw.

    Dat water absorbeert namelijk alle warmte, waardoor, wat er ook gebeurt, de boel niet uit de hand loopt.

    Je moet een kapotte LiPo niet in de regen leggen, dan gaat hij, want dat zijn maar spetters, die koelen niet voldoende. Maar in de regenton.... Beter niet meer de planten watergeven uit die ton, maar verder gebeurt er niks engs.

    Is het zelfde als met Natrium (uit lampen bijvoorbeeld).
    Maak dat nat met een plantenspuit en je krijgt vuurwerk. Gooi die natrium in een bak met water, en je ziet wat fizzels en sizzels, meer niet.

    Groet, Bert
     
  16. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436
    Okay, dus een grote emmer lukt ook nog?
     
  17. TC01

    TC01

    Lid geworden:
    17 jun 2010
    Berichten:
    3.128
    Ja, vooral doen, de druk loopt op en die kist knalt uit elkaar. Alle munitiebunkers zijn dusdanig gebouwd dat het dak eraf kan mocht er iets mis gaan en dan is de druk weg.

    Lipo's op een normale manier opslaan, hier bij mij liggen ze in een kartonnen doos in de keuken....en de garage..... alle slechte lipo's of de lipo's die ik niet meer vertrouw gaan regelrecht de kliko in. Bij de inlever plekken voor batterijen willen ze deze niet, en op sommige van die plekken (winkels) wil ik ze niet achterlaten........... zelfs het gemeente lager bij de chemokar weten ze niet wat ze ermee moeten...........
     
  18. DennisK

    DennisK

    Lid geworden:
    28 feb 2004
    Berichten:
    4.433
    Locatie:
    Tiel
    Zolang je een goede lader hebt. Deze juist instelt en balanceerd is de kans dat het mis gaat erg klein.
    Meeste lipo branden zijn overladen, sluiting of door beschadiging.

    Pedaalemmer gebruiken ze ook wel eens of idd geldkistje.
     
  19. streetbiker1977

    streetbiker1977

    Lid geworden:
    9 apr 2010
    Berichten:
    1.436
    Daar heb ik ook zitten aan denken.
    Waarschijnlijk wil je niet echt dat die kisten volledig luchtdicht zijn.

    Aan de andere kant...
    Brandt een lipo wel in een luchtdichte omgeving?
    Want als er geen zuurstof aanwezig is...
     
  20. wilbert.v/d.berg

    wilbert.v/d.berg

    Lid geworden:
    16 mrt 2009
    Berichten:
    1.658
    Locatie:
    Barneveld
    Idd, dat was mijn idee dus ook.

    Eigenlijk een soort "vlam in de pan" idee.
     

Deel Deze Pagina