Waarom onze hobby geen speelgoed is

Discussie in 'Algemeen modelvliegen' gestart door trebor siuhyn, 2 okt 2013.

  1. trebor siuhyn

    trebor siuhyn

    Lid geworden:
    29 nov 2002
    Berichten:
    1.963
    Locatie:
    Eibergen
  2. Bertus

    Bertus verslagschrijvers Forum veteraan

    Lid geworden:
    23 sep 2002
    Berichten:
    13.515
    Locatie:
    Krimpenerwaard
    Ik ben op de helft gestopt mijn maag draait om.
    Daar ben ik dus ook altijd bang voor vooral sinds ik elektro vlieg.
     
  3. Martin7182

    Martin7182

    Lid geworden:
    23 sep 2009
    Berichten:
    1.238
    Locatie:
    Bussum
    Potentieel gevaarlijk speelgoed dan. "Schokkend" is subjectief, ik zie ook veel mooi hechtwerk. Maar een waarschuwing is nooit weg.

    Worteltjes snijden in de keuken is nog het gevaarlijkst ;)

    Martin
     
  4. GJVO

    GJVO In Memoriam Forum veteraan

    Lid geworden:
    23 dec 2003
    Berichten:
    16.988
    Locatie:
    Weidenbach in de Eifel
    Ooit wel eens op een zondagmiddag op de eerste hulp gezeten?
    Moet je zien hoeveel mensen er dan zitten met kapotgeschopte benen, hoofdwonden en dergelijke.
    Allemaal door een dom spelletje voetbal.

    Het probleem bij modelbouw ligt bij voorlichting, door de verkopende winkels, clubs en mede clubleden.
    Bij mij op de club heb ik aangehaald hoe gevaarlijk een model kan zijn maar toch blijft iedereen lekker op het veld zitten als er 3 meter modellen langsvliegen.
    Het wordt (en dat is bij de meeste clubs zo) afgedaan met, we doen het al jaren zo en er is nog nooit wat gebeurd.
    Ook zie ik, op andere clubs, beginners de motor afstellen vanaf de prop kant.
    Dus pols over de prop heen en dan lekker aan de sproeiernaald draaien.
    Als je dat dan zegt tegen de instructeurs dan wordt er ook vaak gezegd, ach, het gaat prima, het model staat toch vast?
    Ik heb beginners altijd geleerd, achter het model gaan zitten en dan het ding afstellen.

    Dan nog electro..
    Daar wordt over gedacht, ach, het is maar electro.
    Maar electro is veel gevaarlijker, zelfs een klein motortje.
    Een brandstofmotor slaat 9 van de 10 keer af als je je hand erin steekt, een electro stopt even en hakt dan lekker door (principe van een staafmixer).
    Met onze F5B electromotoren en props kan je met gemak een MDF plaat van 18mm doorslaan.

    Het leven zit vol met risico's maar als je een beetje normaal nadenkt dan kan je een hoop voorkomen.
    Helaas kunnen of willen mensen niet meer nadenken, dat merk ik ook in mijn werk.
    Als je vraagt, waarom moet ik dit of dat... bijvoorbeeld, waarom moet ik buiten in open veld een helm op..
    Dan krijg je als antwoord, omdat dat in de regels staat.. zelf nadenken doen we niet meer.
    En als je iemand dan aanspreekt dat ie gevaarlijk bezig is dan zeggen ze weer, ja, maar er zijn geen regels dat dat niet mag...
    Lang leve de nutteloze veiligheidsmensen die de regeltjes bedenken!

    Dus.. zelf nadenken en probeer elkaar aan te spreken als je iets raars of gevaarlijks ziet, dan kan je een hoop dingen voorkomen.

    GJ
     
  5. mathijs rc gek

    mathijs rc gek

    Lid geworden:
    5 mrt 2011
    Berichten:
    1.076
    Locatie:
    Almere
    Pfoe, dat was effe puffen. Voelde mijn spitskool draaien bij die verloren vingertoppen.
    Daarom rijd ik, zou anders geen vinger overhouden. Wacht nog steeds tot mijn nagel goed is (voor de zomervakantie klem gezeten tussen defecte schuifdeur)
     
  6. brutus

    brutus Vriend van modelbouwforum.nl PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    18 nov 2008
    Berichten:
    29.061
    Locatie:
    Oldeberkoop
    Ach.... een bigscale kan ook met gemak je enkel breken, en zoals je zelf al gemerkt hebt, tussen de schuifdeuren is het ook niet altijd even veilig...

    Groet, Bert
     
  7. j.weel

    j.weel

    Lid geworden:
    2 feb 2009
    Berichten:
    3.853
    daarom altijd je model zekeren tijdens het starten
    of een tweede man er bij
    electro is exstra gevaarlijk
    een electromotor kan meteen aanslaan op vole toeren mer volle kopol
    heb je het model dan in de hand met de neus naar je toe dan heb je een probleem

    ook ik heb het niet tot het einde vol gehouden boaaaaaaaaa
     
  8. Arier

    Arier

    Lid geworden:
    28 apr 2009
    Berichten:
    318
    Locatie:
    Dicht bij Oudewater
    +1
    Bij de elleboog twijfelde ik om door te gaan, na het open ruggetje had ik er eigenlijk genoeg van maar na het zien van de aan snot gesneden vingers ben ik gestopt.

    We weten allemaal dat we goed moeten uitkijken en dat wordt met deze foto's nog eens ernstig duidelijk.
     
  9. Jonkje

    Jonkje

    Lid geworden:
    29 jun 2009
    Berichten:
    4.537
    Locatie:
    Heerenveen
    Ik vind de volledig gefileerde hand toch wel de meest indrukwekkende ( redelijk stuk naar beneden doorscrollen ) lijkt me een perfect voorbeeld van een electromotor die op volle toeren iets geraakt heeft.. Al moet ik er niet aan denken hoe die betreffende persoon zich gevoeld moet hebben... Brr!
     
  10. SRS

    SRS

    Lid geworden:
    23 mei 2005
    Berichten:
    3.739
    Hier nog een voorbeeld... ;-)

    [post37]
     
    Laatst bewerkt door een moderator: 25 nov 2015
  11. TC01

    TC01

    Lid geworden:
    17 jun 2010
    Berichten:
    3.142
    Veel van dit soort verwondingen heb ik in die 40 jaar modebouw al voorbij zien komen. De meesten gebeurden allemaal door onachtzaamheid en slordigheid. De laatste was enkele jaren geleden tijdens een demo ergens in een zaal.
    Toen ik vele jaren geleden hier aangaf dat zo een rotorblad van een .60 heli makkelijk damstenen kon maken van een bezemsteel werd dit weggehoond. Nu komen ze daar ook eindelijk eens tot inzicht...........



    Ondanks veelvuldig waarschuwen bleven sommige mensen steeds recht voor de neus van mijn F5B wedstrijdkist staan op nog geen 5 cm van de prop terwijl de motor live was. Ze wilden perse zien wat er onder de vleugel zat en hoe ik de vleugel vastzette....... Dat hadden ze ook na de vlucht kunnen vragen als de motor niet live was. Wegsturen werkte niet en aangeven wat de gevolgen kunnen zijn werd niet op gereageerd.

    Er moet altijd eerst iets ernstigs gebeuren voordat we maatregelen nemen, helaas is het dan meestal te laat. Die afwachtende houding moeten we vanaf stappen en proberen concepten klaar te hebben voor al dit soort zaken, en zeker op het gebied van veiligheid doen we nog niet genoeg in onze hobby/sport....... we lopen nog steeds achter de feiten aan.
     
  12. classicracer

    classicracer

    Lid geworden:
    2 sep 2005
    Berichten:
    1.512
    Locatie:
    Genk - België - EBZW
    Om een beetje on-topic te blijven, maar om er een iets luchtigere toets aan te geven schrijf ik graag volgende anecdote.
    Op 1 september was ik te gast op de SAM-meeting (Society of Antique Modelers) in Anthisnes. Op een bepaald ogenblik steekt voorzitter Yves (door verstrooidheid?) zijn hand door de draaiende prop van een grote viertakter met als gevolg heel wat vleesschade. Een metertje of 2 verder staat zijn maat te vliegen en deze werpt een korte blik op de letsels en spreekt de legendarische woorden "ça ne m'impresse pas." (Dat maakt op mij geen indruk.) uit. Achteraf zag ik ook wat de reden was voor deze lakonieke opmerking; Deze man had al zijn gehele leven slechts 4 vingers (2 aan elke hand) door een aangeboren afwijking dus enkele vingertopjes kwijt aan voor de rest complete handen was in zijn ogen nog steeds peanuts.
     
    Laatst bewerkt: 3 okt 2013
  13. j.weel

    j.weel

    Lid geworden:
    2 feb 2009
    Berichten:
    3.853
    Ik ben het wl met TC01 eens
    er word vaak te kort aan vijlighijd gedacht
    vaak ook juist door omstanders
    bij een show hoort de regol te zijn toeschouwers niet tussen de modellen doorlopen
     
  14. Fraggy

    Fraggy

    Lid geworden:
    2 jul 2007
    Berichten:
    1.241
    Hier ben ik het helemaal mee eens.

    Bij sommige clubs wijst men elkaar op de gevaren en op de clubregels. Ook worden beginnende vliegers goed begeleid zodat ze geen 'gevaarijke' gewoontes aanleren. Op die clubs sta je vaak lekker ontspannen met elkaar te vliegen. Er zijn ook clubs waar men elkaar niet corrigeert en waar beginners niet opgeleid worden. Dan zie je vaker dingen net goed gaan en crashes die niet nodig waren. Je staat daar als vlieger gewoon minder ontspannen omdat iedereen door elkaar heen vliegt en 'maar wat doet', er af en toe ergens een kist uit de lucht komt vallen of iemand even voor zijn voeten in de pitts land omdat hij dan niet hoeft te lopen.

    Ik vind het daarom erg belangrijk dat het bestuur van clubs goed bedenken of ze wel genoeg doen aan algemene veiligheid. De regels zijn er vaak wel, maar de naleving is regelmatig ver te zoeken.

    Omstanders en toeschouwers hebben geen besef van de risico's. Die kun je dus niets kwalijk nemen. Het bestuur van een vereniging of de organisatoren van een show moeten dit soort zaken regelen en omstanders (tegen zichzelf) beschermen.
     
  15. ron van sommeren

    ron van sommeren Forum veteraan

    Lid geworden:
    31 aug 2002
    Berichten:
    29.330
    Locatie:
    halverwege Tiel & Nijmegen, tussen Maas & Waal
    Standaard bedtijd verhaaltje voor nieuwe helivliegers bij Cumulus Winssen/Nijmegen. Enfin Theo, jij weet een beetje hoe Cumulus werkt qua positie van vliegers, pilotbox en onderlinge communicatie tijdens vliegen. De communicatie tijdens niet-vliegen is een heeeeeeel ander verhaal, zal ik hier niet over uitweiden.

    Ik denk dat met vastzetten van vliegtuigen, brandstof en elektro, op simpele wijze grote veiligheidswinst is te halen.

    Helemaal mee eens Jeroen, nog even afgezien van nieuwsgierige vingertjes. Toch, toeschouwers willen e.e.a. ook graag van dichtbij bekijken, daarom onderbraken we onze elektro fly-in altijd een half uurtje zodat het publiek voor het veiligheidshek kon. Vliegers/gasten vertellen dan ook graag over hun hobby.
     
    Laatst bewerkt: 3 okt 2013
  16. Modelman

    Modelman

    Lid geworden:
    12 jul 2013
    Berichten:
    19
    Het is en blijft natuurlijk wel speelgoed... Alleen moet je dit speelgoed respecteren!
     
  17. Rhelie

    Rhelie Forum veteraan

    Lid geworden:
    16 sep 2004
    Berichten:
    12.037
    Locatie:
    Nootdorp
    Wat mij betreft mogen de fabrikanten van regelaars wat verder gaan met het beveiligen van het op scherp zetten van motoren. Mijn nieuwe Blade quad is daar een mooi voorbeeld van want je moet eerst een kunstje doen met het rudder voordat de boel op scherp gaat. Er blijven echter altijd mensen die het presteren om hun hand of vinger in een draaiende prop te krijgen, maar dat gebeurt ook met machines zoals slijptollen, cirkelzagen ed. Heeft niets met veiligheid te maken maar wel met gezond verstand.
     
  18. j.weel

    j.weel

    Lid geworden:
    2 feb 2009
    Berichten:
    3.853
    gezond verstand is vaak een probleem
    Bv motoren worden gelevert met 6 bouten om de prop mee vast te zetten
    Maar volgens de berekening is 3 voldoende
    Juist 3 is voldoende maar als er dan 1 stuk gaat is 2 meteen onvoldoende en klapt het blad er af
    Daarom zitten er 6 in tog
    Een hely uitproberen in de garage of achtertuin
    Of stunts richting het publiek of richting piloot
    Zonder te kijken het veld oplopen
    Kris kras op het veld gaan staan vliegen
    Een noodlandings roep negeren en tog opstijgen of landen
    en een model constand op een krietiese manier over het veld halen tegen overtrekken aan

    Allemaal onverstandig
    Maar het word gedaan
    Vaak gaat het goed
    en soms loopt het slecht af

    Er is niks belangerijker dan nadenken bij wat je doet
    en voral met publiek er bij geen riciko,s te nemen
     
  19. JoopB

    JoopB

    Lid geworden:
    10 jan 2013
    Berichten:
    2.181
    Locatie:
    Zwolle
    Best lekker zo vlak na het eten haha.
     
  20. pierreke

    pierreke

    Lid geworden:
    26 okt 2010
    Berichten:
    192
    Locatie:
    Maastricht
    Bij de nieuwe leden doet de volgende vraag het meestal wel goed: hoeveel respect heb je voor een boormachine?
    Realiseer je dat deze boormachine ca 400 Watt kan leveren, en een wat groter toestel met vervaarlijk zwaaiende prop vaak een meervoud hiervan
     

Deel Deze Pagina