OS motor vast door niet te reinigen !!

Discussie in 'Brandstof vliegtuigen' gestart door badmuts1, 25 dec 2009.

  1. badmuts1

    badmuts1

    Lid geworden:
    6 dec 2009
    Berichten:
    10
    Heb mijn oude jeugd hobby weer opgenomen, modelvliegen, en enkele os motoren terug gevonden. Deze zijn 25 jaar niet meer gebruikt en ook niet gereinigd na de laatste run :mad:.
    Aan de buitenkant plakt de bruine ricinus olie nog, carburator zit vast en de piston. Beter gezegd: gans den boel plakt en zit vast.
    Heeft er al een paar dagen in methanol gezwommen, voor de ricinus olie op te lossen ( een gedacht :confused:) en nu ligt ie in lamp petroleum.
    Vraag is met welk product krijg ik hem weer schoon en hoe.
    Of beter motor uithalen. ai ai nog nooit gedaan.
    Met dank
     
  2. PH-TVS

    PH-TVS verslagschrijvers

    Lid geworden:
    20 dec 2008
    Berichten:
    1.115
    Locatie:
    Lemmer
    uitkoken in koelvloeistof ;-)

    Er is hierover een topic.. even de zoekfunctie van het forum gebruiken!
     
  3. Micropuller

    Micropuller Forum veteraan

    Lid geworden:
    1 jul 2004
    Berichten:
    6.400
    Weken in warme (niet kokende) koelvloeistof schijnt goed te werken, maar pas op met open vuur, koelvloeistof is namelijk brandbaar!
    Ik heb wel eens gelezen dat voor dit doel electrische warmhoudpannen worden gebruikt.

    Tevens nog een tweede waarschuwing: het schijnt dat bij motoren die altijd op brandstof met ricinusolie hebben gedraaid, de verbrandingsresten die zich aan de binnenant van de cilinder hebben afgezet deels zorgen voor de afdichting. Het compleet verwijderen van deze laag zou dus kunnen leiden tot compressieverlies!
     
  4. J o h a n

    J o h a n

    Lid geworden:
    5 sep 2002
    Berichten:
    1.202
    Locatie:
    Het Oldambt
    inderdaad weken in hete koelvloeistof, daarna weer inlopen met
    wonderolie als smeermiddel..

    Niet laten lopen op syntheten....deze oude motoren hebben waarschijnlijk
    een laagje olie nodig...


    Enne die bruine laag is een geweldige bescherming geweest......

    Ze gaan weer lopen als vanouds.

    Johan
     
  5. badmuts1

    badmuts1

    Lid geworden:
    6 dec 2009
    Berichten:
    10
    Cool, morgen achter koelvloeistof, en warm laten weken. :)
     
  6. PH-TVS

    PH-TVS verslagschrijvers

    Lid geworden:
    20 dec 2008
    Berichten:
    1.115
    Locatie:
    Lemmer
    Ook oppassen, koelvloeistof is giftig. De dampen die eraf komen zijn niet gezond om in te ademen. Dus goed ventileren of liever nog in de buitenlucht.
     
  7. pascaltje

    pascaltje

    Lid geworden:
    4 mrt 2007
    Berichten:
    28
    Je kan ze ook in de oven steken,zodat alles loskomt
     
  8. J o h a n

    J o h a n

    Lid geworden:
    5 sep 2002
    Berichten:
    1.202
    Locatie:
    Het Oldambt
    Het weken in hete koelvloeistof mag best enkele uren duren..

    Gewoon alles uitelkaar halen, voor zover mogelijk en wachten

    Oude tandenborstel en poetsen maar.

    Motor in oven zal niet werken, de gum is behoorlijk vastgezet.

    Je moet echt hete koelvloeistof gebruiken.

    Johan
     
  9. Zoef de Haas.

    Zoef de Haas.

    Lid geworden:
    2 okt 2003
    Berichten:
    877
    Locatie:
    Den Haag
    Kan ook veel simpeler. Ik heb bij mijn verhuizing nog 5 motoren gevonden die ook vast zaten. Ik heb gewoon de plug er uit gedraaid, wat WD 40 in de cylinder gespoten en de carburateur,plug er weer in, motor in de bankschroef en toen even met de soldeerbrander de buitenkant van de kop en de cylinder warm gestookt waarbij er steeds druk op de propeller werd gezet. Dan komt er ineens weer wat muziek in en door heen en weer te draaien wordt de slag steeds groter tot hij gewoon weer rond kon draaien. Daarna nogmaals alles in de WD 40 gezet en binnen no time liepen zij weer als een zonnetje. Brand, nee af en toe een klein vlammetje, maar even blazen en het is uit. In het ernstigste geval heb ik dan ook nog een 8 kilo brandblusser achter de hand! Beslist niet de motor uit elkaar nemen, zoals gezegd geven verbrandingsresten een prima afdichting.
    De beste manier om een motor die lange tijd niet wordt gebruikt op te bergen is, in een tupperware box met dieselolie. Heb ik vroeger altijd gedaan en na jaren waren zij nog steeds gangbaar, dus nooit vast zitten. De laatste jaren was ik echter te lui om de motoren uit te bouwen.

    Groetjes Hans.
     
  10. pieteralje

    pieteralje

    Lid geworden:
    7 dec 2003
    Berichten:
    768
    Locatie:
    Zwolle
    gewoon even een dagje onderdompelen in methanol, met de plug eruit, alle openingen open, achterplaat er even afschroeven en na een dagje even proberen rond te draaien. Als dat nog niet wil, nog een dagje erin.
     
  11. rene69be

    rene69be

    Lid geworden:
    10 aug 2008
    Berichten:
    62
    wd-40

    Dit WD-40 verhaal kan ik alleen maar onderstrepen, ik doe zowat alles met WD-40, het voordeel van dit spul?
    het smeert, reinigt en conserveert, motoren die ik conserveer spuit ik van binnen helemaal vol met dit spul via plug opening met de zuiger in de onderste stand dan via de carb, een paar slagen maken en dan nog een keer helemaal vol, dat gaat ie in een PE zak en spuit ik hem nogmaals af met WD-40 sluit de zak en zet het zaakje rechtop in de schappen, en als ik hem nodig heb dan heb ik een brandschone motor, afterrun olie is toch wat dikker en ik heb het gevoel dat de lagers niet helemaal onder komen te zitten bij afterrun.

    gr Rene
     
  12. J o h a n

    J o h a n

    Lid geworden:
    5 sep 2002
    Berichten:
    1.202
    Locatie:
    Het Oldambt
    WD 40 is inderdaad een geweldig middel voor allerhande toepassingen.

    Johan
     
  13. badmuts1

    badmuts1

    Lid geworden:
    6 dec 2009
    Berichten:
    10
    Heeft al een paar dagen in methanol ondergedompeld, enigste is wat netter geworden langs de buitenkant. Maar zit nog vast, en zie er wat bleekjes uit!!

    Wilde vanmiddag in de koelvloeistof opwarmen, maar de vrouw stak er een stokje voor :-( . " Niet in mijn keuken, buiten ermee " Tja, luisteren moeten we !! anders geen eten :)

    Denk aan zo een campingvuurtje, voor buiten te verwarmen, is ook beter voor de slechte dampen, anders weer een slecht punt. hihihi
    Nu op zoek naar een vuurtje en WD 40, hou op de hoogte.
    groetjes
     
  14. Micropuller

    Micropuller Forum veteraan

    Lid geworden:
    1 jul 2004
    Berichten:
    6.400
    Geen vuur gebruiken, electrisch kookplaatje gebruiken :teacher: (of anders brandblusser gereed houden)
     
  15. cajo

    cajo

    Lid geworden:
    30 nov 2008
    Berichten:
    677
    Locatie:
    Uden
    gewoon met warm water en wat afwasmiddel laten weken en dan de motor helemaal uit elkaar halen dregen en met wat verse olie weer in elkaar steken.
    heb er meerdere zo weer gangbaar gemaakt
     
  16. MicropropSport

    MicropropSport PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    17 aug 2004
    Berichten:
    12.582
    Locatie:
    Odoorn, Drenthe
    Als eerder al gesteld door de wijze mannen...
    Koelvloeistof werkt serieus als een tierelier. Onverdunde!
    Heet gestookt is het zo heet als frituurvet. Kan in de keuken, verhitten en dan hup naar buiten... lekker laten weken.

    WD40... ach.. soms werkt het... maar het is de hitte... die doet wonderen....
    De vette meuk wordt week en lost op in de koelvloeistof.
    WD40 verdampt met hitte.. en stinkt dan ook verschrikkelijk....

    Dan kan je het beter in de dielselolie gieten... en dat een periode op kamertemperatuur laten staan...

    De motorenrevisie-wasmachines werken geloof ik met een dunne parafine... of met sterke alkalische zeepjes... ook lekker warm gemaakt....

    Meest frisse en gezonde is buiten met een campinggas pitje of electrisch plaatje. (moeders heeft gelijk)
    Vlamvatten doet het niet snel... of je moet echt gaan rotzooien. Jonge kinderen dus uit de buurt.

    Niet in water laten staan, ook niet met Biotex... dan kan je de motor wegflikkeren... het aluminium wordt donker en goor...
    Kortstondig water kan geen kwaad... mits je de zaak daarna weer droogd.
     
    Laatst bewerkt: 27 dec 2009
  17. nico v kooten

    nico v kooten

    Lid geworden:
    2 nov 2003
    Berichten:
    2.818
    Locatie:
    Middelburg (zeeland)
    Oude frituurpan opofferen om de koelvloeistof te verwarmen?
     
  18. MicropropSport

    MicropropSport PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    17 aug 2004
    Berichten:
    12.582
    Locatie:
    Odoorn, Drenthe
    Bijvoorbeeld... of gewoon een oud pannetje.
    Heb zelf aanvankelijk een goede RVS pan genomen, daarna zeer goed gewassen en nog eens een keer in de vaatwasser mee. Is het zeker schoon.

    Koelvloeistof natuurlijk weer terug in de kan.
     
  19. badmuts1

    badmuts1

    Lid geworden:
    6 dec 2009
    Berichten:
    10
    Moet er ergens hier nog een oud waterkoker liggen, koelvloeistof erin en laten warmen.
     
  20. MicropropSport

    MicropropSport PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    17 aug 2004
    Berichten:
    12.582
    Locatie:
    Odoorn, Drenthe
    Dat zou ik niet doen. Vaak zitten daar plastic onderdelen in. Niet altijd hoor... maar dat moderne spul.
    Kans dat de termobeveiling aanslaat?
    Die dingen zijn geschikt tot 100 graden... hoger en de zaak smelt en heb je echt kans op fik.
    Oude elektrische frituur kan natuurlijk wel.
     

Deel Deze Pagina