30 jaar oude Serpent

Goededag, ik zal mij eerst even netjes voorstellen hier op het forum.
Ik ben Mark, ben 24 jaar, en kom uit Uitgeest (N-H)

Ik heb totaal geen ervaring met RC-auto's, maar wil me hier wel in verdiepen.
Nu is het geval dat mijn vader nog een oude auto heeft staan.

Het zou gaan om een Serpent van ongeveer 30 jaar oud. Heeft nu al zo'n 25 jaar stil gestaan. Ik zit al zo'n 2 dagen vanalles te lezen op het forum over nitromotoren en dergelijke.
Uiteraard heb ik zat vragen waarvan ik hoop dat jullie me een beetje wegwijs kunnen maken.

Zoals gezegd gaat het om een Serpent, en deze is voorzien van een Super Tigre motor. Wat ik aan informatie op het blokje kan vinden is een nummer: 5280630 en het getal 21. Hierbij denk ik dat het gaat om cubic inches. Dus dan zou dit een 3.4cc blokje zijn. Verbeter mij als ik verkeerd denk ;)

Het is mijn bedoeling om deze auto nieuw leven in te blazen door deze weer rijdend te krijgen. Na 25 jaar stil staan, lijkt het me niet verstandig door er nitro in te gooien en proberen te starten.

Hoe kan ik het beste te werk gaan, door zo min mogelijk te beschadigen en wel lol te hebben in deze hobby?
Ook de elektronica is niet meer van deze tijd waarschijnlijk.
Gaat nog om een 27MHz ontvanger en zender.
Ik heb er wel een startbox bij en een gloeiplugstarter.
Hier wat foto's ter verduidelijking

full

full
full
full
full

Voor meer foto's zie: http://www.flickr.com/photos/56744656@N08/
 
Laatst bewerkt door een moderator:
D'r valt weinig kapot aan te maken, dus je zou hem zo uit elkaar kunnen schroeven, schoonmaken, poetsen en waar nodig repareren. Daarna gewoon in elkaar zetten in de volgorde hoe je hem gedemonteerd hebt. Zo'n auto bestaat uit heel weinig onderdelen, dus dat is geen grote opgave.

De motor kan je gangbaar maken (als 'ie vast zit) door hem te reinigen in diesel(olie). daarmee krijg je vrijwel elke motor van binnen en buiten schoon.

Hier vind je meer over motor reinigen: Totaal reinigen van een brandstofmotor | RC-Junkies Nieuws

En hier vindt je meer over oude Serpents, ook jouw model staat er tussen:
Serpent | Classic and Vintage RC Cars Serpent | We are an internet source for classic RC car pictures and information. From vintage vehicles to pre-modern sports cars, you

serpent_1981_page_2.jpg
 
Bedankt voor je reactie Bart.
Erg leuk om te zien al die oude modellen.
Ook de beschrijving die je geeft met de link van RC-junkies is erg duidelijk.
Ik denk dat ik hier wel uit moet komen.
De zuiger zit niet vast in de cylinder, want ik kan deze nog ronddraaien door aan het vliegwiel te zitten.
Ik ga hier binnenkort maar eens mee aan de gang.
Zijn er nog bepaalde gereedschappen die hier handig bij zijn om te gebruiken?
 
Als het maar goed passend gereedschap is, dus geen versleten zooi.
En je kan beter een passend steeksleuteltje nemen (bijv 5,5mm) dan een moertje met een tang vasthouden.
WD-40 is je vriend bij het losmaken en bij het schoonmaken... :-)

Met babydoekjes kan je vrijwel alle vastgekoekte olie, vet en vuilresten verwijderen. Gewoon die doekjes waarmee je de billen van een baby poep-vrij maakt.

Als de foam banden zijn uitgedroogd dan kan je die weer soepel maken door ze met zuurvrije vaseline in te wrijven. Lekker dik erop, goed inwrijven en goed in laten trekken. Als je dat een paar maal doet worden de foam banden weer zacht als nieuw en worden ze weer mooi donker..
 
echt nostalgie ,en zeker de kap van die ''Lancia Stratos HF'' brengt weer mooie herinneringen naar boven ..mijn broer had ook dit type, alles ff nakijken pakte hij de auto op en op het startwiel (onder de auto) even achterkant omhoog houden Flink gas geven ,en gaan met dat ding ..ja waren mooie oude tijden , die moet je mooi restaureren ,en lekker mee gaan rijden ..prachtige auto!

gr Ben
 
Dat zou best kunnen; die onderdelen zoals de voor assen waren onderling uitwisselbaar tussen verschillende merken. Meestal bepaald de 'motorpod' het merk; de motorpod is het metalen gedeelte waarop de motor en aandrijving is gemonteerd.
Alle andere chassis delen werden gemaakt van pertinax (of aluminium plaat) die veel rijders zelf met een figuurzaag uitzaagden.... De radioplaat van het getoonde model is ook niet origineel; dat is ook zo'n 'home made' pertinax plaat...

Die Lancia HF body in schaal 1:8 is nog steeds leverbaar:
http://www.deltaplastik.it/index.php?p=prodotti&l=eng&id=29

Maar of het nou een SG, Associate, Serpent of ander oud merk is, dat maakt weinig uit; ze leken sterk op elkaar, onderdelen kunnen worden uitgewisseld.
Een oude in deze staat hoeft toch niet origineel te zijn, ze hebben weinig waarde tenzij ze zo goed als nieuw of helemaal nieuw, compleet en met doos en papieren zijn.....
 
Hier heb je een bouwtekening van zo'n oud model (in dit geval een SG):
sg_futura_iii_19780001.jpg


De opbouw van jouw auto is vrijwel gelijk...
 
Bedankt voor jullie reacties!
Geweldig hoe jullie mij van informatie voorzien.

Met die bouwtekening moet ik wel een heel eind komen om de auto goed te demonteren, schoonmaken en weer in elkaar zetten.
Hier en daar zal het er anders uitzien, maar zoals je zegt is de opbouw ongeveer gelijk.
En of het nou om een Serpent of SG gaat maakt mij niet uit.
Zou zomaar om uitwisselbare parts kunnen gaan.
Ik moet dit weekend er maar eens een start mee gaan maken.

Zijn er nog dingen waar ik rekening mee moet houden ten aanzien van de elektronica?
 
De kabeltjes kunnen wat broos zijn en de stekkertjes vast zitten.

- Trek altijd aan de stekkertjes en nooit aan de draadjes. Gebruik een klein tangetje indien nodig.
- Kijk de afdichtring in de dop van de tank tank goed na en vervang deze indien nodig
- Vervang de brandstofslang en drukslang.
- Wees voorzichtig met de koppelingsveer en schoentjes, die zijn lastig te vinden.
- Vervang de lagers die je tegenkomt door nieuwe, of reinig de oude lagers met een ultrasoon reiniger (te koop bij de Aldi voor 20 euro)
- Vet de gereinigde lagers goed in door er kogellager vet in te persen.
- Controleer of de elektronica 4,8 of 6 volt is en gebruik een bijbehorend accupack.
- Gebruik een nieuw accupack of nieuwe batterijen.

Voor het schoonmaken en het verwijderen van vet en aangekoekt stof zijn babydoekjes echt het beste hulpmiddelen!
 
Laatst bewerkt:
Nou het wil nog niet helemaal :P
Vandaag nieuwe batterijen gekocht en in de zender en batterijpack gedaan.
Dit jammer genoeg zonder resultaat.
De zender werkt wel, zit een klein spannings metertje op ofzo, en die verspringt als ik de zender aanzet.
Maar als ik de schakelaar omzet op de auto, gebeurt er niks met de servo's.
Nu ben ik niet in het bezit van een multimeter, dus kan ik niet controleren of hier spanning op staat.
Het gaat om een Robbe zender en Robbe ontvanger. Werkend op 27Mhz. Nu zitten hier kristallen in met kanaal 14. En aangezien deze 25 jaar lang niet hebben gewerkt is mijn vraag of die kristallen een houdbaarheidsdatum of zoiets hebben. Heb de zoekfunctie al gebruikt, maar kwam dit niet tegen.
Of moet ik het elektrische probleem ergens anders gaan zoeken?

Ik zit er aan te denken om zaterdag even langs Muco-modelbouw te gaan. En ze een kijkje laten nemen naar mijn exemplaar. Het lijkt me dat ze daar genoeg verstand hebben van nitro-auto's en alles wat erbij komt kijken. Maar zijn ze daar een beetje fair?
Dat ze je niet allerlei dingen proberen aan te smeren die je niet per se nodig hebt.
 
we gaan hier niet beginnen aan een winkelbespreking, daar zijn de regels naar mijn idee erg duidelijk in.

daarnaast, maakt niet uit welke winkel je pakt, doorgaans zijn ze niet dol op probleemgevallen met spullen die niet bij hun vandaan komen.
Dan zijn de misschien een uur of wat aan het zoeken, en verkopen ze nog niets.
Dus eigenlijk een uur de kosten van een werknemer weggegooid.

Maar vragen staat vrij..
Maar kijk niet raar op als ze aanraden onderdelen te vervangen.
Dat is waarschijnlijk de enigste manier om het spul echt 100% zeker goed te krijgen.
vaak zie je (als een winkel dus met de oude spullen alles werkend krijgt) later een klacht verschijnen dat het een stel prutsers zijn, omdat ze niet duidelijk genoeg gezegd hebben dat je eigenlijk nieuwe spullen erin moest doen..

Voor jezelf, in de bouwmarkt koop je voor 2 tientjes een multimeter.
relatief gezien een kleine uitgave, waar je de rest van het modelbouwersbestaan ontzettend veel plezier van gaat hebben.
Weet je ook meteen waar het probleem in zit..
MIsschien is 1 stekkertje gewoon een beetje aangeslagen, en maakt deze geen contact..
 
Als je een goedkope, moderne zender-set aanschaft, dan zitten daar vaak ook twee servo's bij. Als je dan de ontvanger en servo's van zo'n set monteert in je auto, werkt dat zeker.

De winkel zal je dat ook wel aangeraden, aangezien de huidige elektronica erg oud is. De elektronica kan zijn geoxideerd na 30 jaar, dus het is goed denkbaar dat zowel de oude servo's als de oude ontvanger gebreken vertonen.

Het is aan jou om te investeren, je moet zelf afwegen of het je het waard is.
Ik zou zeggen: maak hem eerst helemaal schoon en gangbaar en bepaal dan of het jou waard is om dan geld te investeren in nieuwe onderdelen...

Je 'herbouwd' zo'n auto niet om er geld aan te verdienen; want veel waard wordt het nooit...
 
Jaren geleden kwam er iemand langs bij RC Speedworld in Heemskerk (bestaat niet meer :() met een soortgelijk model, maar ik denk niet hetzelfde. Inclusief body en... Bijbehorende zender. Er zijn dus nog meer "lotgenoten" in deze wereld. Leuk om te zien dat antiek spul weer gangbaar wordt gemaakt. :thumbsup:

Ik post de fotootjes die ik toen gemaakt heb. Misschien dat je er nog wat aan hebt. ;) Wie de eigenaar hiervan is, zou ik echt niet weten. :(

retro_nitro1.jpg


retro_nitro2.jpg


retro_nitro3.jpg


retro_nitro4.jpg
 
Die Robbe Compact 2 zender op bovenstaande foto's is meer waard voor de verzamelaar dan die hele auto! Zulke zenders zijn veel gezocht bij verzamelaars.... Er zijn maar weinig 'oude' auto zenders met maar één stick over, de meeste die te vinden zijn hebben 2 sticks...
 
@Student, sorry voor het vragen over de winkel, had het nog niet gelezen op het forum :)
Maar ik kan wel begrijpen dat je daar niet om moet vragen.
Kan je alleen maar moddergooien mee verwachten.

@Bart_Banaan, Ik weet nog niet precies hoeveel ik er aan uit wil geven. Als ik 100 euro voor een zender en ontvanger ga uitgeven, en dat later blijkt dat ik voor nog 150 euro onderdelen nodig heb om het rijdend te krijgen, vind ik het een beetje zonde. Dan koop ik liever een nieuwe. Dus dat is nog een beetje koffiedik kijken wat er vervangen moet worden. Ben het wel met je eens dat de elektronica verouderd is, en dat een verkoper zoiets zal zeggen. Ik ga maar eens langs bij Muco, en haal daar in ieder geval wat nitro, brandstofslangen, gloeiplug en luchtfilter. Dit zijn de kosten niet, en daarmee kan ik het motortje demonteren, schoonmaken, en kijken of ie wilt starten.
Daarna kan ik altijd nog kijken voor de elektronica.

@Sleurhutje, Idd erg jammer dat RC Speedworld er niet meer is. Ben daar een keertje geweest met deze auto toen ik een jaar of 16/17 was.
Toen ook al de gedachte gehad om hier iets mee te gaan doen. Ze stonden me raar aan te kijken toen ik met dit "oudje" aan kwam zetten. Verder de deur uitgelopen zonder echt informatie te hebben gekregen.
Wel erg leuk om te zien dat ik dus niet de enige was die met zo'n oud model daar een kijkje heb genomen.
 
Normaal als er spanning op de ontvanger en servo's word gezet zonder dat de zender aan staat geven de servo's vaak een kleine bewegingsschok, doen ze dat niet bij het meerdere malen inschakelen van de spanning lijkt het dat de spanning niet door komt.
 
Back
Top