Hawker Typhoon (FMT)

Discussie in 'Bouwverslagen - Vliegen' gestart door DvdZ, 9 nov 2010.

  1. pieteralje

    pieteralje

    Lid geworden:
    7 dec 2003
    Berichten:
    768
    Locatie:
    Zwolle
    je zou hem een aantal keren met spanlak kunnen bewerken. eerste keer verdund, vervolgens 2 lagen gewoon. Kan met een lakrolletje. evt kun je hem nog met dun spanpapier bedekken.

    daarna heel dun een waterbasis verf aanbrengen met kwast of roller, en dunne laag matte lak oid.
    je zou even een proefstuk kunnen maken, om te zien wat de gewichtstoename is. Volgens mij heeft Jan Hermkens zijn modellen ook zo afgewerkt.
     
  2. ron van sommeren

    ron van sommeren Forum veteraan

    Lid geworden:
    31 aug 2002
    Berichten:
    29.330
    Locatie:
    halverwege Tiel & Nijmegen, tussen Maas & Waal
    Documentaire over Typhoon en zijn piloten, 31minuten.

     
    Laatst bewerkt door een moderator: 13 nov 2015
  3. DvdZ

    DvdZ

    Lid geworden:
    16 jan 2010
    Berichten:
    16
    Locatie:
    Steenwijk
    Ron, bedankt, interessante documenaire.

    De afgelopen tijd meer bezig geweest in huis en tuin. Maar er is wel voortgang in de bouw van de Typhoon. Binnenkort een update.
     
  4. DvdZ

    DvdZ

    Lid geworden:
    16 jan 2010
    Berichten:
    16
    Locatie:
    Steenwijk
    Weer een stapje verder

    Weer een stapje verder. Servo's voor de hoogte- en het richtingroer ingebouwd. Heveltjes en stangetjes aangesloten. Alles beweegt mooi soepel.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Het inbouwen van de motor was nog een vervelend klusje. Door een slordigheid met lijm aan de binnenkant van de neus kon ik de motor niet meer goed plaatsen. Ik moest een extra spant in de neus zetten. Dat gaf weer andere problemen en om een lang verhaal kort te maken, heb ik maar besloten om een opening in de neus te maken. Op die manier kon ik er goed bij en kon ik de motor goed in de neus plaatsen. Leerpuntje voor de volgende keer is dus om van te voren beter na te denken over de bouwvolgorde en om netjes te lijmen. Slordigheidjes kom je blijkbaar later wel weer tegen en blijken dan erg vervelend te zijn. Hoe dan ook, de motor zit er in, ik heb nu ook een goede toegankelijkheid in de neus, zodat ik ook de regelaar op een mooi plaatsje kan zetten. Ik vind deze opening in de neus nu zo handig dat ik het uitgezaagde deel niet terug lijm, maar het demontabel hou door het onderdeel (na enige modificatie) met kleine schroefjes ga vastzetten. Mocht de motor of de regelaar nog eens moeten worden vervangen dan kan ik er nu tenminste gemakkelijk bij.

    [​IMG]

    Nu de motor in het model is gepast, is het tijd om de propadapter en de spinner te passen. Past allemaal goed. Tussen romp en spinner blijkt nu een ruimte van 4 millimeter aanwezig te zijn. Ik denk dat ik daarvoor even een smal cirkeltje 3 millimeter balsa op de neus lijm. De kier tussen spinner en romp wordt dan 1 mm. Dat vind ik een mooi smal kiertje, en ook geeft dat extra stukje hout mij iets om de diameter van de romp precies te laten overeenkomen met de diameter van de spinner. Die zijn nu niet helemaal gelijk. De diameter van de rompneus is 68 millimeter, de spinner is 65 millimeter.

    [​IMG]

    Het model is nu bijna vliegklaar. Als de maiden goed gaat, en het model luchtwaardig blijkt, ga ik de Typhoon afwerken in een mooie camo.

    De afwerking van het model brengt mij wel op de volgende vraag. Op het model moet straks een mooi cockpitkapje komen. Wat ik daarover gelezen heb is het volgende (zie de foto hieronder). Eerste stap is het cockpitkapje over de rode lijn uitknippen, zodat het kapje dezelfde ronding en vorm heeft als de romp van het vliegtuig. Tweede stap is op het model over de paarse lijn een mooie lijmworst leggen (epoxy). Derde stap is dan het cockpitkapje in de lijmworst drukken zodat hij vastzit. Nu is mijn vraag of dit inderdaad de juiste stappen zijn en of iemand mij kan tippen op een draadje in dit forum waar iemand dit met tekst en/of foto's laat zien. Misschien zijn er ook wel handige zaken om te weten die ik zeker niet moet doen. Uiteraard heb ik zelf ook al op het forum rondgesnuffeld, maar wellicht een heel handig draadje over dit thema over het hoofd gezien.

    [​IMG]

    Tot de volgende keer.
     
    Laatst bewerkt door een moderator: 17 nov 2015
  5. serge pot

    serge pot Forum veteraan

    Lid geworden:
    20 feb 2009
    Berichten:
    7.865
    Locatie:
    Ede
    canopyglue gebruiken ,wordt oa verkocht door hangar en rc technics .Droogt transparant op en geeft geen geklieder .
     
  6. ron van sommeren

    ron van sommeren Forum veteraan

    Lid geworden:
    31 aug 2002
    Berichten:
    29.330
    Locatie:
    halverwege Tiel & Nijmegen, tussen Maas & Waal
    De aanstuurdraadjes van de roer-heveltjes lijken me nogal dun. En dan ook een z-knik erin, speling.
    Horen de buitenmantel en de binnendraad bij elkaar? Er lijkt veel ruimte tussen te ziten: speling op roeren, flutter.
    Als er een binnenmantel bij zit, die zo ver mogelijk buiten de buitenmantel door laten lopen, buitenmantel ook zo ver mogelijk door laten lopen, ook aan de servo-kant: minder speling, strakker sturen, minder kans op flutter.

    Volgende keer/toestel:
    Scharnieren wat dieper in de vlakken zetten voor kleinere luchtspleten: effectievere roeren, kleinere uitslagen nodig.
    Roelroerservo's kwart slag draaien. Nu kunnen servo's beetje kantelen als ze kracht moeten zetten: speling. (Zeker bij servo's die met 2 i.pv. 4 schroeven vastgezet worden).
     
  7. DvdZ

    DvdZ

    Lid geworden:
    16 jan 2010
    Berichten:
    16
    Locatie:
    Steenwijk
    Ondertussen een kleine wijziging uitgevoerd. De aanstuurstang van het hoogteroer vervangen door een dikke stang. Hij is nu 1,5 mm, de stang was 1 mm. Die had ik nog liggen. Op het richtingroer nog wel een 1 mm stang zitten. Misschien ook maar een dikkere stang, hoewel ik wel merk dat ik het richtingroer tijdens het vliegen niet heel veel gebruik. Nog maar eens even over nadenken.

    @Ron, ik schrok zelf ook wel een beetje toen ik de scharniertjes had geplaatst. De kieren zijn inderdaad groot. Ik laat ze nu maar zo zitten, maar het werkt dus wel negatief uit op de vliegeigenschappen.
     

Deel Deze Pagina