Eindpunt reduceren in Hype X-4.

Discussie in 'Model elektronica' gestart door pompebled, 9 mrt 2025 om 11:59.

  1. pompebled

    pompebled Forum veteraan

    Lid geworden:
    1 nov 2004
    Berichten:
    10.066
    Locatie:
    Sneek
    Ik ben bezig een verrommelde zeilboot aan het vaarklaar maken voor een RC-zeilende stadgenoot, die de boot op een rommelmarkt gekocht heeft.

    De meeste euvels zijn goed op te lossen, maar één ding is problematisch; de benodigde lengte schoot, die door de Batan1225 zeillier moet worden ingehaald/gevierd, is 30 cm. De lier beweegt echter twee keer zoveel: 60 cm.

    De vorige eigenaar had de fokkeschoot op één helft van de trommel en de grootschoot op de andere en vertrouwde blijkbaar op de wind, om de schoot van de trommel te trekken...
    Dit werkt voor geen meter en de schoot raakt verstrikt in de trommel en begint bij het vieren halverwege weer op te wikkelen, waarbij je de boel bekant van dek trekt.

    Ik maak er een standaard rondlopende schoot van, maar zit dan met de 60 cm die de lier verplaatst, dat is te veel.
    Bij een servo heb ik twee weerstanden aan de buitenste poten van de potmeter toegevoegd, om de draaihoek te vergroten, werkt dit ook de andere kant uit? Een weerstand tussen de loper en de buitenste poten toevoegen?

    De Hype X-4 is een eenvoudige vierkanaals zender zonder eindpunt instelling, dus daar ligt de oplossing niet, tenzij ik de knuppeluitslag mechanisch begrens, wat een hele korte regelweg oplevert en dus behoorlijk onnauwkeurig zal werken.
    Kan ik de regelweg ook verkleinen door een weerstand over de potmeter van de knuppel te solderen, zodat de elektronica een kleinere waarde ziet en het signaal naar de ontvanger reduceert?

    Groeten, Jan.
     
  2. Ernst Grundmann

    Ernst Grundmann PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    27 aug 2002
    Berichten:
    13.787
    Locatie:
    Woerden
    Helaas zal dat niet goed gaan, daarmee verplaats je alleen de middenstand.
    Je moet feitelijk een "dual rate" functie maken. Bij de meeste zenders is dat niet zo erg moeilijk. Hieronder heb ik een schemaatje getekend hoe je die dual rate kunt maken. De extra potmeter kan je van buiten af instelbaar maken zodat je de uitslag kan bepalen. Als je die potmeter helemaal naar de stuurknuppel draait is de uitslag normaal. Draai je hem naar de weerstanden toe dan is de uitslag minimaal.

    Dual rate.png
     
  3. pompebled

    pompebled Forum veteraan

    Lid geworden:
    1 nov 2004
    Berichten:
    10.066
    Locatie:
    Sneek
    Super! Bedankt Ernst.

    Ik ga er mee aan de slag, een potmeter is een stuk voordeliger dan een nieuwe/andere zender aanschaffen.

    Groeten, Jan.
     

Deel Deze Pagina