Het Fluitschip uit de "gouden eeuw". Hans Groenenberg

Afgelopen vrijdag ben ik met de tot nu toe klare romp naar Kolderstok gegaan om de bevindingen te bespreken. En niet alleen dat, ook had Hans weer wat hout klaar gemaakt voor de verdere bouw. Hiervoor is een stukslijst gemaakt en het is zaak om bij te gaan houden of deze aantallen juist zijn om straks te verpakken in de bouwdoos.

Ik kon dus weer verder. In de ontstane opening van de dekbalken moet een lat van 3x3mm gebogen worden. (De balkweger)
20210714_211022.jpg

Deze heb ik wat langer nat gemaakt voor een uurtje en in vorm gebogen.
20210709_215811.jpg

Ook dit is linden en laat zich goed buigen. In het spant aan de voorkant is de ronding waar in de lat komt aangepast.
20210709_212232.jpg

En de lat is geplaatst.
20210709_221920.jpg
 
Laatst bewerkt:
Aha, weer een quizvraag :)

De voorlaatste foto van post 39 is de voorkant (rond) en de laatste foto is de achterkant (vissenstaart).

Zeer verzorgd uitgevoerd Hans.
Ik vraag me wel af hoe je de mal er uit gekregen hebt.
De bodemplaat kan je losbreken van de spanten, maar de spanten kunnen er niet naar boven uit vanwege de basis van de dekbalken, en op het eerste zicht kunnen ze ook niet naar voor of achter door de gleuven waarmee ze in de valse kiel op hun plaats gehouden worden.
Kan je even toelichten hoe je dit gedaan hebt?
 
Aha, weer een quizvraag :)

De voorlaatste foto van post 39 is de voorkant (rond) en de laatste foto is de achterkant (vissenstaart).

Zeer verzorgd uitgevoerd Hans.
Ik vraag me wel af hoe je de mal er uit gekregen hebt.
De bodemplaat kan je losbreken van de spanten, maar de spanten kunnen er niet naar boven uit vanwege de basis van de dekbalken, en op het eerste zicht kunnen ze ook niet naar voor of achter door de gleuven waarmee ze in de valse kiel op hun plaats gehouden worden.
Kan je even toelichten hoe je dit gedaan hebt?
Klopt!
Wat betreft het verwijderen van de mal heb je dit goed gezien. Deze kan niet even naar boven toe er uitgelicht worden. Dan zouden alle oplangers er uit liggen. Uiteindelijk moet je er voor zorgen dat de mal naar links of rechts geschoven kan worden. Het betekende dat ik de hulpkiel van het MDF op verschillende plaatsen heb doorgezaagd en tot aan de eiken kiel heb weggehaald. Dit heb ik op een 10tal plaatsen gedaan. Zodoende kon ik de hulpspanten opschuiven en er naar boven toe uittrekken. Ook Hans heeft hier over nagedacht overigens. Ongeveer op dekhoogte is er al een open lijn gelaserd die bijna doorliep tot het einde zodat het bovenste gedeelte gemakkelijk gebroken kon worden.
 
Na het plaatsen van de dekbalken en ontvangen van het dekhout kon ik aan het dek beginnen. Dit dek wordt direkt op de spanten aangebracht. Voor het beginnen is eerst deel eiken deel B aangebracht. Hierop komt het achterste dek te liggen. Onder deeltje B is een lat gelijmd die het voorste dek ondersteund.
20210710_165631.jpg

Van dit deel B zegt Hans.....eventueel iets opdikken of dunner maken... geen zorgen hoor Hans! Ook hier hoefde ik niets aan te doen.
De dekplanken worden gemaakt uit abachi van 1x5mm en zoals gezegd rechtstreeks op de spanten. Ik heb er hier voor gekozen om de planken in een wild-verband te leggen. Deze beide dekken zijn straks nagenoeg niet meer zichtbaar. Voor het breeuwen heb ik de marker-stift methode toegepast. Dit hoef ik denk ik niet meer uit te leggen vermoed ik. Kolderstok doet het breeuwen met 0.2 draad. Het kan zijn dat ik voor de zichtbare dekken dit ook ga doen..
20210711_100136.jpg
20210711_155253.jpg
 
Geen zin om onder iedere post weer leuk aan te klikken, dus een massale in eens, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk.
 
Ziet er top uit Hans.
Bijzonder project en een voorrecht om een prototype te bouwen.

Wanneer je houtlijm een beetje verwarmd komt het makkelijker los.
Ik had eens een spant op de verkeerde plaats gelijmd en met een gasbrandertje, zo'n ding waar je toetjes me in de hens zet:rofl::D, heel licht ( zoals je een krimpkousje verwarmd) langs de lijm bewogen en met een beetje wrikken en af en toe verwarmen kwam het simpel los zonder schade.
 
Geen zin om onder iedere post weer leuk aan te klikken, dus een massale in eens, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk, leuk.
Deze vind ik leuk!
 
De zandstrook en de twee huidgangen daarboven liggen over de kiel. De volgende huidgangen draaien rond tegen de kiel. Hier ontstaat snel een probleem dat er snel een gat ontstaat.
20210715_195212.jpg

De drie latten moeten in een korte bocht gebogen worden. Ook Dirk bemerkte dit al tijdens het bouwen. Ik heb dit toch een beetje weten op te lossen door weer wat te prutsen en te klemmen.
20210715_094543.jpg

Hierdoor is het resultaat toch wat beter geworden.
20210715_193610.jpg

Uiteindelijk krijgt de onderwaterlijn een behandeling zodat je dit kan dichtschilderen. Maar toch een aandachtspunt voor de volgende bouwer.
 
De oplettende kijker heeft overigens gezien dat ik geen extra spantjes heb toegepast zoals Hans dit in zijn verslag wel deed.
De extra spantjes voegen ook niet werkelijk veel stevigheid toe aan de romp. Maar voor de authentieke bouwer die het schip zoveel mogelijk wil maken zoals in het echt vroeger zou dit een gruwel kunnen zijn.
In het uiteindelijke pakket komt er geen extra (gelaserd) hout voor (het maakt het model best een stukje duurder), diegene die het wel wil toepassen is daar uiteraard vrij in.
 
Voorgevormde gangen moeten zoveel mogelijk haar eigen lijn blijven volgen. Zo als hij valt, valt hij. Dus eigenlijk niet gaan wringen in de hoogte en om de vorige lat proberen te trekken.
Hiervoor kan het nodig zijn dat de bocht van de vorige lat iets moet worden geschuurd en er iets af moet in de hoogte.
20210715_202622.jpg

Tja... en dan maar wat klemmetjes er op.
20210715_213556.jpg
 
Back
Top