2 merken ontvanger in lestoestel.

Discussie in 'Algemeen modelvliegen' gestart door MartinuS, 27 nov 2024.

  1. Ernst Grundmann

    Ernst Grundmann PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    27 aug 2002
    Berichten:
    13.762
    Locatie:
    Woerden
    O dat is technisch zeker mogelijk maar het betekend wel extra elektronica in het model.
    Zoals ik al eerder heb beschreven hebben we 8 jaar geleden allerhanden dingen onderzocht om een estafette vlucht te maken. Daar was de mogelijkheid van het gebruik van twee of meer ontvangers met de nodige schakel elektronica ook bij. Het probleem van extra elektronica, extra bedrading, synchronisatie en ook de mogelijk verhoogde onbetrouwbaarheid waren redenen waarom we dit al vrij snel af hebben gewezen.
    Meerdere mensen hebben allerlei dingen bedacht en ook uitgeprobeerd. Daar is helemaal niets mis mee want zo worden nieuwe dingen bedacht. De 2,4GHz heeft de modelbesturing "overgenomen" omdat er mensen waren die hier wat in zagen en zijn gaan experimenteren.
    Voor het leraar/leerling systeem is eigenlijk nog steeds geen (betaalbare en betrouwbare) andere oplossing gevonden. Die ouderwetse kabel wordt soms vervangen door een ontvanger met een PPM uitgang gekoppeld aan de leraar zender. Maar op zich is het systeem hetzelfde gebleven.
     
    Laatst bewerkt: 3 dec 2024
  2. Rick NT

    Rick NT

    Lid geworden:
    29 dec 2002
    Berichten:
    1.649
    Locatie:
    Boxtel
    Denk dat de echte vraag van Martinus mij nu enigzins duidelijk is.
    Vermoed dat hier geen standaard oplossing voor is, aangezien het een vrij unieke situatie is.

    Maar was van de week bezig met een Flybarless unit in een heli om die met een andere ontvanger te gaan aansturen.
    En had toen eigenlijk de situatie die hij wilde.
    2 verschillende ontvangers (Frsky en ELRS) aan 1 unit die de servo's en ESC aanstuurd.
    Het omzetten zou dan wel in de software van de unit moeten gebeuren.
    Nu is het natuurlijk niet handig om een heli FBL unit in een vleugel les kist te bouwen.

    Maar je kunt wel op zoek naar iets dergelijks.
    2 ontvangers die allebei Sbus uitsturen naar een SBus PPM convertor waarop alle servo's en ESC aangesloten zijn.
    De SBus PPM convertor kun je ook vervangen voor iets met enige verdere intelligente zoals stabilisatie, bijv FMS Reflex V3.
    Wat wel een voorwaarde is dat beide merken zenders dezelfde kanaal volgorde aanhouden.
    Met 1 of 2 schakelaars of het omwisselen van 1 kabeltje zou je dan kunnen kiezen tussen welke ontvanger actief is.
     
  3. Student

    Student Moderator Moderator team Forum veteraan

    Lid geworden:
    5 jan 2008
    Berichten:
    16.318
    Locatie:
    Rotterdam
    In een vliegtuig zou het nog wel kunnen.


    ff kort door de bocht gedacht, duw de 2 gewenste ontvangers erin
    sluit alles aan met y kabels.
    dus de 2poot van de y in de twee ontvangers, de 1 poot door het toestel in.
    op deze manier staan er alleen twee ontvangers altijd aan terwijl er gevlogen word.
    dus 1 nutteloos, en gaan elkaar beinvloeden (1 op failsafe, andere stuurt, komt niet goed)

    Je zou dan de + kunnen onderbreken in alle y kabels, en de servo's recht van de bec voeden.
    die dingen luisteren toch alleen naar puls.
    de ontvangers kun je dan voeden met een losse stroomkabel, schakelaar omzetten van de gewenste ontvanger.
    dan staat er maar 1 aan per keer starten.
    alleen iets vinden dat de 2 niet tegelijk aan kunnen.
    of heel gedisciplineerd te werk gaan. ik weet niet wat er gebeurt als er 2 tegelijk in 1 circuit zitten.
    ik vermoed dat dit niet zo'n punt is, maar je weet het niet.

    het is alleen een echte kabel spagetti.
    2 schakelaars (met de risico's die daarbij horen)
    Y kabels zijn meestal andersom gemaakt, dus die zul je zelf moeten fabriceren (gok ik)

    Zoiets zou ik heeeeeeel erg misschien in een clubkist uithalen, met ontvangers van de club.
    als je ooit eens een storing hebt, of wat rare gedragingen, heb je gewoon veel dingen te checken.
    normaal al lastig zat, met al die y kabels en losse voeding erin verwerkt, ook veel handwerk (solderen) wat gecheckt moet worden.
    Moet een toestel iedere dag van zender wisselen, is dit een optie.

    is het een leerling toestel, die eigenlijk gewoon met een maand / 2 maanden los moet vliegen, waarom overhoop halen?
    na het eerste gezeur met een leerling de eerste rondjes laten vliegen, vertrouwen etc, met een maand of wat gaat de tweede zender er toch af.

    als leerling, is het veiliger voor je toestel om de kosten van de extra ontvanger en spullen die je aan moet passen gewoon in een extra simpele zender te stoppen...
     
    MartinuS vindt dit leuk.
  4. Ernst Grundmann

    Ernst Grundmann PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    27 aug 2002
    Berichten:
    13.762
    Locatie:
    Woerden
    Het is moeilijk te zeggen wat er dan gebeurt. Het hangt helemaal van de ontvanger af. Ik bedoel hoe die in elkaar zit.
    Meestal, maar niet altijd, zit er een weerstandje in serie met de puls uitgang van de ontvanger. De waarde is iets van 330 Ohm tot soms 1 kOhm. Als er een weerstandje in serie met de uitgang zit zou het goed kunnen gaan als je twee ontvanger uitgangen met elkaar verbind. Als er maar één ontvanger aan staat zal het signaal daarvan weinig verzwakt worden door de uitgang van de niet actieve ontvanger. In dat geval zal alles normaal werken.
    Helaas kan het wel een probleem zijn als de ene ontvanger wel en de andere geen weerstandjes in de uitgang heeft of als beide geen weerstandjes hebben. Als dan de ontvanger zonder weerstandjes niet actief is zou het kunnen zijn dat die uitgangen een (te) zware belasting van de uitgangen van de actieve ontvanger is. De spanning van de puls wordt dan te laag en de servo's kunnen er niets meer mee. Dat werkt dus niet.
    Het ergste is als het net wel - net niet werkt. Op de grond lijkt alles goed te gaan maar eenmaal in de lucht krijg je rare effecten, het is net alsof de besturing af en toe niet werkt of heel traag is.
    Allemaal dingen die je niet wilt. Zoals ik al schreef, technisch is het allemaal mogelijk maar het is de vraag of je dat wilt. De kans op problemen wordt er alleen maar groter door.
    Natuurlijk kan je proberen en een systeem bedenken dat goed en betrouwbaar werkt. Hé, dat is een uitdaging voor een elektronica enthousiast. Maar om een prototype direct te gaan gebruiken om een leerling de kunst van het modelvliegen te leren lijkt mij geen goed idee.
     
    MartinuS vindt dit leuk.
  5. Ernst Grundmann

    Ernst Grundmann PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    27 aug 2002
    Berichten:
    13.762
    Locatie:
    Woerden
    Het is niet te geloven maar er is misschien een vrij simpele, goedkope en zo te zien ook behoorlijk veilige oplossing voor dit "probleem".
    In een geheel ander topic die over iets geheel anders gaat maar wel een raakvlak met dit topic heeft, kwam ik een apparaatje tegen dat volgens mij precies doet wat jullie willen.
    DIT apparaatje is mogelijk de oplossing.
    Je sluit daar twee ontvangers op aan, in dit geval de leraar en de leerling ontvanger. De leraar ontvanger sluit je aan op ingang één, de leerling op twee. Let op het zijn maximaal 4 kanalen maar dat is voldoende voor een trainer model.
    Op de leraar zender gebruik je een extra kanaal, een vijfde kanaal, om te schakelen tussen de twee ingangen. Dus de leraar brengt het model in de lucht en als het moment daar is zet hij een schakelaar op zijn zender om. Het stukje elektronica schakelt dan van ingang één over naar twee, daar zit de leerling ontvanger op aangesloten dus kan hij/zij dan sturen. Gaat er iets mis dan schakelaar op de leraar zender terug en de leraar neemt het sturen over.
    Het kan dus toch redelijk simpel maar wel met extra draden.
     
    MartinuS en AHoogendijk vinden dit leuk.
  6. Mugen MRX-3

    Mugen MRX-3

    Lid geworden:
    21 jan 2004
    Berichten:
    3.386
    Locatie:
    Thuis
    Dat is dus de oplossing die ik eerder benoemde
     
  7. Rick NT

    Rick NT

    Lid geworden:
    29 dec 2002
    Berichten:
    1.649
    Locatie:
    Boxtel
    Ernst ik lees de vraag van de TS anders.
    Er is een les-kist en 2 sets leraar/leerling zenders, 1x spektrum set, 1x Graupner set.
    De TS wil dat de kist eenvoudig is te gebruiken door of de instructeur met de Spektrum-set en door instructeur met de Graupner set.
    Met de door jouw genoemde oplossing is dit nog steeds niet mogelijk en maakt het alleen maar moeilijker, want je moet dan 4 ontvangers in de leskist onderbrengen.

    Maar met een ander stukje elektronica zou het volgens mij wel vrij eenvoudig mogelijk zijn. https://wetronic.nl/frsky-03071901-sbus-naar-pwm-converter_nl?search=sbus decoder
    De voorwaarde is wel dat je zowel een Spektrum ontvanger en Graupner ontvanger hebt die alletwee over een Sbus uitgang beschikken, maar vermoed dat die wel te vinden zijn.
    Verdere voorwaarde is dat beide zenders dezelfde kanaal bezetting hebben, bijv. kanaal 1: Aileron, kanaal 2: Elevator, kanaal 3: Throttle, 4: Rudder.

    Met het omsteken van de Sbus kabel van de ene ontvanger in de andere ontvanger zijn ze dan klaar.

    In plaats van de converter is ook een stabilisatie gyro mogelijk https://www.toprc.nl/fms-reflex-v3.html, ook deze hebben een SBus ingang, en de stabilisatie kan een beginnend piloot helpen.
     
    MartinuS vindt dit leuk.
  8. Mugen MRX-3

    Mugen MRX-3

    Lid geworden:
    21 jan 2004
    Berichten:
    3.386
    Locatie:
    Thuis
    Ik zal hier nog 1 keer mijn reactie op geven…
    Ik ken iemand die dit systeem van 2 ontvangers gebruikt met 2 verschillende merken zender en dus ook de ontvangers van verschillende merken…..
    Dus JAAAA…. Je kan dus 2 verschillende merken ontvangers koppelen
     
    MartinuS vindt dit leuk.
  9. Rick NT

    Rick NT

    Lid geworden:
    29 dec 2002
    Berichten:
    1.649
    Locatie:
    Boxtel
    Maar dat vraagt MartinuS dus expliciet niet
     
    MartinuS vindt dit leuk.
  10. MartinuS

    MartinuS

    Lid geworden:
    16 jan 2017
    Berichten:
    12
    Locatie:
    Overijssel
    Kon het nog niet helemaal uit mijn hoofd zetten. ( soms ietwat eigenwijs en nieuwsgierig ) Dus heb vandaag zelf ook nog even zitten puzzelen en kwam hier uiteindelijk op uit:
    Servo’s voeden vanuit de UBEC zowel + en -
    Ook voor de ontvangers zowel de + en - onderbreken en inschakelen met bijvoorbeeld deze: https://www.amazon.nl/Heschen-Tuime...ad546eee587f3e318822298d9da60363&gad_source=1 op deze manier loopt het stroom circuit via of de ene ontvanger of de andere.
    En dan de signaalkabel vanuit beide ontvangers samenvoegen naar de servo.
    Zoals je al schreef. Wel extra kabels nodig, op zich minimaal, maar de Y- kabels die ik heb zijn idd allemaal verkeerd om..

    Ik ga eens een test opstelling maken buiten een toestel. Ik zal dan ook de bevindingen en evt foto’s wel posten

    Nogmaals bedankt voor jullie uitleg. Ook alle anderen die zojuist gereageerd hebben.
     
  11. Student

    Student Moderator Moderator team Forum veteraan

    Lid geworden:
    5 jan 2008
    Berichten:
    16.318
    Locatie:
    Rotterdam
    Zo'n schakelaar zou ik niet doen.
    hoop gerammel in zo'n kist. flipt ie terug naar het midden, ben je de sjaak
    dit zijn ook veer schakelaars, dus met het gerammel onderweg, kan zo'n veer zijn contact verliezen, dus ben je de boordspanning kwijt.
    deze schakelaars zijn ook niet perse bedoelt voor rammelende omgevingen..
    dan zou ik eerder die futaba schakelaars pakken, 2 stuks, en ff zorgen dat je er kritisch op bent.
    nu zijn dat ook veer schakelaars, maar daar heb je tenminste een lange loopbaan en 100.000en ervaringen mee.
    ook met die gaat het wel eens mis, maar niet vaak.

    Eigenlijk, als je het echt op waarde wilt schatten, moet je in de proef opstelling eerst meten hoe het signaal eruit ziet "standaard"
    dan met de niet actieve ontvanger erbij in de stroomkring, uit
    en een keer omdraaien
    liefst de ontvangers waar alles mee gaat gebeuren, vanwege wat Ernst eerder aangaf.

    In de basis verwacht ik eigenlijk wel dat dit werkt...
     
    MartinuS vindt dit leuk.
  12. Ernst Grundmann

    Ernst Grundmann PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    27 aug 2002
    Berichten:
    13.762
    Locatie:
    Woerden
    Dat moet je niet doen want dat kan echt fout gaan zoals ik al eerder heb uitgelegd. Je moet nooit twee ontvanger uitgangen met elkaar verbinden. Ook niet als er maar één ontvanger actief is. Elektronisch gezien is dat helemaal verkeerd. De kans op problemen is dan echt behoorlijk groot ook al lijkt het in eerste instantie "goed" te werken.
     
  13. MartinuS

    MartinuS

    Lid geworden:
    16 jan 2017
    Berichten:
    12
    Locatie:
    Overijssel
    Dag Ernst. Kun jij mij proberen uit te leggen waarom dat fout zou kunnen gaan? Kan de puls van de ene ontvanger de andere tegenwerken zonder dat deze aanstaat? In mijn gedachte loopt het spoor dood in de niet actieve ontvanger. Kan de niet active ontvanger het signaal verstoren?
    Ben geen electronica specialist en leer graag.
     
  14. MartinuS

    MartinuS

    Lid geworden:
    16 jan 2017
    Berichten:
    12
    Locatie:
    Overijssel
    Schakelaar was voorbeeld wat ik snel kon vinden…. Het ging mij vooral om de manier waarop deze schakelt en zowel + en - gebruikt. En alles moet wel tril bestendig zijn..

    Ga gewoon eens testen en meten. Is een leuk projectje voor de winteravond… wordt er altijd wijzer van toch?
     
  15. Student

    Student Moderator Moderator team Forum veteraan

    Lid geworden:
    5 jan 2008
    Berichten:
    16.318
    Locatie:
    Rotterdam
    Ik zou niet weten waarom het niet zou werken...
    ff grof gezien, als 1 ontvanger aan staat, is er niets anders dan standaard.
    alleen die puls kabel en de loze ontvanger, dat is een nieuw iets.

    de manier van schakelen tussen de twee ontvangers, op de grond kun je daar voor de test wel zo'n 2 kant schakelaartje voor pakken
    in het toestel is dat wat anders, iets meer invloeden
     
    MartinuS vindt dit leuk.
  16. hobbyist

    hobbyist Forum veteraan

    Lid geworden:
    10 mrt 2009
    Berichten:
    5.508
    Locatie:
    Noord Brabant
    Laat dat meten maar achterwegen, het testen alleen al is heel leuk.
    Yep, één van de grootste invloeden / uitdagingen zal zijn, hoe ga je terug schakelen.
    Immers de voeding van de ontvanger die dienst heeft gedaan om in / om te kunnen schakelen is uitgeschakeld na het omschakelen.
    Dus dan zou je terug moeten schakelen via de andere ontvanger.

    Het is handiger/ verstandiger om een blokje elektronica in elkaar te freubelen die alleen het stuur signaal omschakelt tussen de ene en de andere ontvanger.
    Op één kanaaltje na natuurlijk, die is nodig om kunnen blijven schakelen vanuit één en dezelfde ontvanger.

    Er zijn elektronische componentjes op de markt die dat elektronisch schakelen best wel goed kunnen.
    Zoals de CD4016 en CD4066 de ene is beter met digitale signalen en de ander presteert op het analoge vlak wat beter het enige wat dan nog ontbreekt is het stukje schakel elektronica die vanuit een servo stuursignaal een schakelfunctie fabriekt om zo'n chipje aan te sturen.
    Een beetje elektronica freak komt daar wel uit.
     
  17. Student

    Student Moderator Moderator team Forum veteraan

    Lid geworden:
    5 jan 2008
    Berichten:
    16.318
    Locatie:
    Rotterdam
    Ik ga er ff van uit dat dat helemaal niet hoeft.
    Ik gok dat dit in een electro kist gaat.
    dus de accu gaat er helemaal af als hij op de grond komt.
    beide ontvangers zitten alleen met de signaalkabels aan de servo's vast.

    Tijdens de opbouw van het toestel weet je welke leraar op het veld staat / welke ontvanger actief moet.
    dus die dubbelschakelaar zit binnen. zet je de goede kant op, vleugel erop.
    accu eraan, goede ontvanger gaat aan.
    nooit stroom op de verkeerde ontvanger.
    andere dag, andere leraar = schakelaar om bij opbouwen.

    iig, mijn gedachte.
    als de loze ontvanger het stuursignaal niet aanpast, waarom zou je er dan wat tussen zetten?
     
  18. MartinuS

    MartinuS

    Lid geworden:
    16 jan 2017
    Berichten:
    12
    Locatie:
    Overijssel
    Ja. Dat is de bedoeling!
     
  19. hobbyist

    hobbyist Forum veteraan

    Lid geworden:
    10 mrt 2009
    Berichten:
    5.508
    Locatie:
    Noord Brabant
    Oh op die fiets.
    Dan moet je wel nou ja moeten, het is verstandig om dan de plus en ook alleen de plus van de voeding naar de ontvanger minimaal dubbelpolig te schakelen, dus met minimaal 2 parallel geschakelde contactjes.
    Wat er mis kan gaan is dat een ontvanger in rook op gaat, zie dat als een leermoment.
     
  20. Ernst Grundmann

    Ernst Grundmann PH-SAM Forum veteraan

    Lid geworden:
    27 aug 2002
    Berichten:
    13.762
    Locatie:
    Woerden
    Dat heb ik in mijn eerdere reactie al uitgelegd. Zie daarvoor post #24. die begint met:
     

Deel Deze Pagina