LED calculators en veel LED-info, -uitleg en -voorbeelden

Kan ik dan met één weerstand toe van voldoende vermogen zoals links op de tekening of moet ik er twee gebruiken (rechts)?

img_20190119_154554-jpg.307693
Serieschakeling van de LEDs is ook een optie.
Welke LEDs: kleur, werkspanning, stroom?
Welke voedingsspanning?
Kapot gaan van LEDs lijkt me niet zo'n risico.

Meer info en calculators in openingsbericht.

EDIT: nou weet ik het even niet meer zeker, blijft de weerstandwaarde nou gelijk of niet bij parallelschakeling? ...
Je kunt die ene weerstand R vervangen door twee weerstanden van 2R. Op elke horizontale lijn door beide schakelingen zijn en blijven de spanning hetzelfde, je mag takken uiteentrekken tot de schakeling rechts. Bij twee weerstanden moet je dus dubbele weerstandwaarde gebruiken.
 
Laatst bewerkt:
LED's (of diodes) "direct" parallel zetten kan erg tricky worden.

Ook al zijn ze identiek en uit dezelfde reeks, een altijd aanwezig minimaal verschil in de doorlaatkarakteristiek, zorgt ervoor
dat ze beiden een net iets ander instelpunt hebben. Daar ze beiden fyshiek dezelfde weerstand voorgeschakeld hebben, kan er niet voor
beiden een instelpunt bereikt worden! Haal je weinig uit je diode/led dan loopt het niet zo'n risico maar bij volle bak beslasting ( dus max stroom )
kan dit echt voor defecte dioden/leds gaan zorgen.

"Verder bedank ik m'n elektrischiteitsleer-docent vd MTS-Arnem 25 jaar terug, die mij dit al leerde!"


Uit de praktijk:
Ik zie dit bv veel in voedingcircuit van tv's. Staan er letterlijk 3 diodes DIRECT parallel aan de uitgang van een schakelende voeding( dus geen bruggelijkrichter zoals achter een trafo )
om een wisselspanning naar gelijkspaning te brengen.

D'r loopt een aardige stroom, verdeeld door de 3 diodes.
Ze willen elk hun eigen instelpunt maar dat gaat niet!
Staat bekend als redelijk slecht design.



Verder:
"standaard" LED heeft max stroom van 20mA.
Bij veel toepassingen is dat lang niet nodig, zoals indicatie LED's.
En de (smd)LED's tegenwoordig zijn al aardig fel!
Ik hang LED's ( 1 per uitgang ) aan m'n microcontrollers met 1kOhm ( of meer), resulteert in paar mA ipv 20mA!



Serieschakeling van de LEDs is ook een optie.
Welke LEDs: kleur, werkspanning, stroom?
Welke voedingsspanning?
Kapot gaan van LEDs lijkt me niet zo'n risico.

Meer info en calculators in openingsbericht.

Je kunt die ene weerstand R vervangen door twee weerstanden van 2R. Op elke horizontale lijn door beide schakelingen zijn en blijven de spanning hetzelfde, je mag takken uiteentrekken tot de schakeling rechts. Bij twee weerstanden moet je dus dubbele weerstandwaarde gebruiken.


Ik snap je berdenering van dat 2R, maar dan moet je er wel van uit kunenn gaan dat die R bij het linker schemaatje klopt!
Voor de zekerheid gewoon opnieuw berekenen: dus met 1 LED en 1 weerstand! Vervolgens deze combinaties herhalen, dus parallel zetten zoals op rechter schemaatje.
 
Bedankt voor alle reacties!

Ik heb voor de zekerheid voor het rechter schema gekozen en dat lijkt goed te gaan.

IMG_20190120_154028.jpg
 
Het zijn 5V powerleds die hun voeding via de ontvanger krijgen waar een losse BEC aan gekoppeld is.

Het is een 4S 4000 lipo.

Aanvulling: ze branden niet continu, ik kan ze in- en uitschakelen via de zender.
 
Laatst bewerkt:
Helemaal duidelijk is de me bedrading/voeding nog niet Frits. Desondanks, en wellicht voorbarig, ik zou niet-essentieel spul niet van/via de accu voeden die ook de besturing voedt. D.w.z. geluid, verlichting, flaps, landingsgestel, ... Krijg je daarin problemen, kortsluiting, mechanische blokkade, dan kun je niet meer sturen. Eigen accu verkleint die kans.
 
Ik denk dat Frits een losse BEC op de aandrijfaccu aangesloten heeft die 5Volt levert en vanaf die 5 Volt worden dan de leds aangestuurd, waarschijnlijk via een RC-relais.
Op die manier zou het geen kwaad kunnen want het beinvloed de besturing niet.

GJ
 
Even een vraag voor de kenners.
De vraag gaat over Leds aansluiten.
Maar gaande weg toen ik aan het kijken was hoe ik het wilde gaan aansluiten. Raakte ik steeds verder in de war :)
Ik voeg even de vragen samen anders verspreid ik onnodig het over meerdere topics.


Setup
Lipo 2s later misschien 3s
Regelaar Bec 6v / 7.4v 3A
Ontvanger Power: +- 5v (4.5-6 V DC)
Leds 4.2 v-6 v input
Motor koeler Fan 5v


Mijn ontvanger (Flysky FS GT3B)
Op de ontvanger zelf staat +- 5v

De regelaar die ik onderweg heb heeft een Bec output van 6v / 7.4v 3A
Hier begon de verwarring al. (Ontvanger +- 5v en een regelaar met een 6v / 7.4v 3A Bec)
Maar met even verder zoeken heb ik onderstaande gevonden over de ontvanger.
Power: 4.5-6 V DC

Vraag 1
Moet ik dan met de programeer kaart de Bec van de regelaar op 6v zetten ?

Vraag 2
Van onderstaande Leds wil ik er een paar van aanschaffen.
4.2 v-6 v input
https://nl.aliexpress.com/item/5mm-...212439.html?spm=a2g0o.cart.0.0.7d8b3c00jRxUj5

Het liefste zou ik alles links laten liggen en de Leds rechtstreeks aansluiten op de 2 of 3s lipo. ( Hoe doe ik dit (Zonder de boel te slopen) of wat is een betere of gangbaardere oplossing?)

Vraag 3
Om het nog ingewikkelder te maken krijg ik ook nog een 5v Fan voor de motorkoeler. Waar sluit ik die dan op aan?

Bedankt!
 
Als je de BEC op 6v zet krijgt de ontvanger en alles wat je erop aansluit ook 6v, lijkt mij prima.
 
Tuurlijk, dat is ook de bedoeling. Via het 3-aderige kabeltje komt de voeding van de BEC in de regelaar gewoon op de ontvanger en alles wat je op de ontvanger aansluit krijgt ook diezelfde spanning.
 
Mijn idee was.
Servo ontvanger regelaar (De standaard benodigdheden) via de normale weg aan te sluiten.
Dus gewoon Vanaf de accu naar de regelaar van de regelaar naar de motor en ontvanger en daar weer de servo in.

En dan een aparte ubec rechtstreeks op de accu die alleen de leds en fan van stroom voorziet? (Dus buiten alles om)

Ik probeer niet alleen te vragen maar ook mee te denken :)
 
Aha, ja dan zal zo'n losse BEC inderdaad wel werken. Maar waarom? Een paar LED's bij de ontvanger geprikt zal dusdanig weinig extra stroom trekken dat dat geen probleem zal zijn.
 
Beste medemodelbouwers.
ik lees hier veel over led's , wat ik mij afvraag wat is de doorsnede van de draad die jullie gebruiken
voor een serieled's van +- 3 led's op 12 volt.
Mvg.
Arthur
 
Een normale led geeft al ruim voldoende licht bij een stroom van 20mA. Bij drie normale led's in serie loopt de zelfde stroom door alle drie de led's dus ook maar 20mA. Dat is zo weinig dat een draadje van 0,1mm diameter al voldoende is.
Zo'n dun draadje is lastig handelbaar en breekt vrij makkelijk dus gebruik je meestal wat dikker draad. Normaal montagedraad van 0,5mm diameter is hier prima geschikt voor. Ik gebruik het liefst soepel draad dus geen massieve kern maar dat is een persoonlijke voorkeur.
 
Back
Top